четвер, 7 травня 2020 р.


Обеліск Слави односельчанам, полеглим у Другій світовій війні


З односельців, які були призвані на фронт, додому повернулося менше половини. Обеліск у центрі села – величний і неординарний. Його встановили у пам'ять загиблим землякам вдячні розумівці.
                                                   ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
У 1941 році на війну було призвано 378 жителів сіл Розумівки і Миколаївки (села, що входить до складу Розумівської сільської ради), з них загинуло 199. На знак вдячності односельцям у центрі села встановили обеліск.
З 5 серпня 1941 року Олександрівський район було окуповано гітлерівськими військами. 5 січня 1944 року 189-ий гвардійський танковий полк визволив села Розумівку та Миколаївку від фашистських загарбників. На кладовищі в Розумівці знаходиться братська могила, над якою встановлений пам’ятник невідомому солдату, у ній похований 171 воїн-визволитель села. Крім того на території Розумівської сільської ради є два поховання невідомих солдатів: одне знаходиться в селі Миколаївці, друге – в колишньому селі Стремещина.
СЬОГОДЕННЯ
На сьогодні в Розумівській сільській раді не залишилося жодного ветерана, але пам'ять про них жива. У народному музеї історії села Розумівки та в сільській бібліотеці зберігаються записи їхніх спогадів.
Найвищих слів подяки гідні і жінки, яких доля назвала гіркими словами – солдатська вдова. Зараз у селі проживають три вдови. Це – Вовченко Олена Павлівна, Шевченко Олександра Андріївна та Зеленько Ганна Юхимівна.
Кожного року день 9 травня в Розумівці розпочинається мітингом та вшануванням загиблих воїнів-односельчан і тих, хто пройшов тяжкими дорогами війни і повернувся додому з перемогою. Урочистості продовжуються ходою від стели загиблим воїнам-односельцям до сільського кладовища.
ЯК ДІСТАТИСЯ
Через село Розумівку (25 км від районного центру) щодня, крім середи, курсує автобус Олександрівка – Миколаївка. Власним автотранспортом до села можна доїхати з Олександрівки від автомагістралі Н 14 Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв, повернувши біля села Івангород на автомобільний шлях територіального значення Т 1223.
Любов Журба, Тетяна Юганова









Немає коментарів:

Дописати коментар