четвер, 26 червня 2025 р.

                   Конституція – оберіг нашої державності

        На передодні відзначення 29-річчя Конституції України в бібліотеці відбулася правова година «Нехай панує на землі закон, добро і справедливість». На заході було наголошено присутнім про особливе відзначення 29-річчя Конституції України в умовах воєнного стану, коли ворог відбирає у нас та наших дітей право на життя, освіту, свободу, право вирости українцями. Присутні обговорювали історію та важливі актуальні положення основного Закону держави, який має найвищу юридичну силу. Також учасники заходу переглянули відеофільми про Пилипа Орлика та історію Конституції, ознайомилися з матеріалами тематичної книжкової виставки «Стабільність Конституції – стабільність держави». Увагу відвідувачів привернула література про нелегкий шлях, що його пройшла наша держава від конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції незалежної України. Під час перегляду літератури на виставці «В серцях і книгах пам'ять про війну» присутнім бібліотекар презентувала книгу, перше друковане видання авторки, збірку поезій  «Рядки, обпалені  війною» жительки Олександрівки Надії Коровіної. Збірка віршів «Рядки, обпалені війною» – Війна, що чорним круком увірвалася в українські оселі, не залишила байдужим нікого. Тож біль за долю країни, долю дітей, долю воїнів, які понад людські сили борються з ненависним ворогом, сивина матерів і прапори, якими вкрита сьогодні священна українська земля, знаходять свої відображення у віршах. Підготувало та видало збірку ТОВ РВО «Олександрівщина».

       Коровіна Надія Андріївна, педагогиня за фахом, активна жінка, працювала на різних державних посадах, бере активну участь у громадському житті. Має поетичну душу, з болем сприймає несправедливість. Пише вірші в основному для себе, для рідних та друзів. Друкується в пресі. Джерело: Район.Олександрівка https://oleksandrivka.rayon.in.ua/news/806708-na-oleksandrivshchini-mistseva-poetesa-vidala-zbirku-poeziy-pro-viynu











середа, 18 червня 2025 р.

                                 Подарунок для Розумівської бібліотеки 

       Благодійна організація «Рух Граля в Україні» подарувала нашій бібліотеці  ІІ та ІІІ том книг «У Світлі Істини – Послання Ґраля» і брошури «У світі істини», відправка Укрпоштою здійснилася за рахунок  видавництва. Тритомний твір «У Світлі Істини – Послання Ґраля» Абд-ру-шина – це позачасове джерело пізнання та відкривають читачеві великі взаємозв’язки у Творінні: життя та смерть, доля та реінкарнація, поцейбіччя та потойбіччя. Пояснення у творі «У Світлі Істини» ґрунтуються на простих, зрозумілих законах природи, які у зовнішньому світі ефективні так само, як і у душевному внутрішньому житті. Вони звертаються до звичайного людського досвіду, демонструють сильні та слабкі сторони та вказують на приховані недоліки, але також на багато сприятливих випадків, які пропонує повсякденне життя для духовного прогресу. Разом з цим читач має можливість знову відкрити для себе зміст доповідей у власному житті та розпізнати його як істинний. Докладніше про головну книгу видавництва «У Світлі Істини – Послання Ґраля» можна ознайомитись на сторінці в мережі Інтернет www.poslannia-gralia.org. Дякуємо за гарні книги і на  полицях нашої бібліотеки займуть гідне місце та знайдуть свого читача.




вівторок, 10 червня 2025 р.

                                          Майстер-клас зі створення постерів за допомогою ШІ

         У рамках обласної просвітницької акції «Вивчай. Захищай: українські митці», організованої Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Є. Маланюка, у бібліотеці відбувся майстер клас «Отримайте постер, який завжди хотіли». На початку заходу запрошені обговорювали та ділилися своїми роздумами про вкрадене минуле, знищення української культури росією, які тривали кілька сотень років. Нищення нашої культури під час широкомасштабної війни – це не випадковість, бо росія вже сотні років намагається стерти самобутню українську культуру. Обстріли бібліотек та руйнування музеїв, які зберігають ключі до      української культури та спадщини. Вкрадені українські митці - це те, коли росія часто присвоює українських митців як своїх. Наприклад Казимир Малевич (1879-1935) представник авангардного мистецтва, основоположник супрематизму, який згодом був широко відомий в Європі та інші, яких Росія вважає виключно своїми. Коли їх потроху знищують, у них з’являється маленький шлях до ліквідації української культури в цілому. Сьогодні відновлюється історична справедливість і повертаються справжні українські імена у національну та світову пам’ять. Майстер клас «Отримайте постер, який завжди хотіли» відкрив нові можливості для обговорення використання штучного інтелекту в навчанні та професійній діяльності, став чудовою можливістю побачити, як штучний інтелект може підтримувати культурну просвіту. Крім того, учасники навчання дізналися про різні інструменти для створення постерів, зокрема: Microsoft Publisher та PowerPoint: ці програми є доступними та простими у використанні для створення постерів, а також професійний редактор Adobe Illustrator. У процесі навчання вони дізналися про вимоги до оформлення постера, зокрема, щодо вказівки назви роботи, ПІБ авторів, назви закладу освіти та електронної адреси для зв'язку.  





неділя, 8 червня 2025 р.

                                     Українська революція. Крізь призму історії!   

Славетна історія Холодного Яру

      Холодний Яр – це лісове урочище на Черкащині, яке має довгу історію, пов'язану з гайдамаками, повстаннями та пізніше, з Холодноярською республікою, (називають згуртований селянський повстанський рух, який був активним у 1917- 1922 роках на території сучасної Черкащини. Його центром було лісове урочище Холодний Яр). Холодний Яр – це ціла гігантська система ярів, яка простяглася на 250 кілометрів та знакове місце для історії України, легендарна місцевість на межі степу і лісостепу.  Майже в самому серці України. І водночас, Холодний Яр – це одна з найяскравіших сторінок визвольної боротьби в Україні. Це приклад, як невеликі числом, але сильні духом – можуть успішно боротися з набагато сильнішим ворогом. Ось рядки із книги «Холодний Яр», яку написав очевидець, поручник Армії УНР Юрій Горліс-Горський: «…Ні один народ не пережив того, що тепер переживає Україна, але й нікому це так не йшло на користь, як іде українцеві. Це перетворить лінивого українського вола на хижого звіра, який, вирвавшися колись на волю, як побачить, що хтось знову протягає до нього лапу – не буде ждати, поки треба буде оборонятися, а сам буде нападати. І в день радості над вами розпадеться кара, і повіє новий огонь з Холодного Яра…». Холодний Яр у XVIII ст. був важливим центром гайдамаччини, де розпочалось Коліївщина під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, що стала славетною подією в українській історії.

      В Розумівці є одне місце, заради лише якого варто відвідати це село. На околиці села знаходиться поховання повстанського отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра) і його бойових побратимів, які в жовтні 1920-го року невеликим загоном кількістю 300 бійців декілька годин протистояли відбірному 2 тисячному війську будьонівців, які до того ж мали потужну артилерію. Цим самим показавши патріотизм і незламність повстанського духу. Ця героїчна подія детально описана Ю.Горлісом-Горським в його романі «Холодний Яр»:

«Оточені у маленькому лісочку серед степу за кілька верст звідсіля, козаки Ворона по-геройськи боронилися. Усі атаки були відбиті з величезними втратами для будьонівців.Тоді дивізійна артилерія відкрила по круглячку молодого лісу ураганний вогонь, змішавши його із землею. Партизани вискакували гуртами, кидалися назустріч будьонівським лавам і гинули в рукопашному бою, дорого віддаючи своє життя. Кількагодинний бій Чорного Ворона коштував червоним третини складу дивізії. Триста воронівців усі до одного полягли.»

Холодний Яр: у двох частинах / Горліс-Горський, Юрій Юрійович. - Вид. 2-ге.-Львів: Видавництво «Апріорі», 2022.-464 с.:іл.


Через століття і покоління генетичний код Холодного Яру живе в нас.            

              ХХХ вшанування героїв Холодного Яру 18 травня

      Вшанування розпочались біля Розумівки, де у лісовому урочищі знаходиться могила отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра) та трьохсот його козаків та пам’ятний знак письменникові, автору роману «Холодний Яр» Юрію Горлісу-Горському. На них прибули гості з Кропивницького та Олександрівки.

     Учасники ХХХ-тих вшанувань героїв Холодного Яру відвідали сільську бібліотеку. Бібліотекар ознайомила з тематичними експозиціями «Українська революція: головні події, постаті». Постійно діючими книжковими виставками «Лицарський дух козаків у художніх творах», що дають читачам можливість глибше пізнати історію Української революції 1917-1921 років та етапи визвольної боротьби від минулих століть і до сьогодні.



                 Виставка дитячих малюнків «Барвистий світ дитинства».

Мета виставки – нагадати суспільству про важливість підтримки дітей, про обов’язок розкрити над ними «Барвистий світ дитинства» – створити простір безпеки, любові та турботи. Простір, де дитинство знову стане таким, яким і має бути: світлим, грайливим і захищеним.

      На виставці представлено понад 20 малюнків юних художників с. Розумівка Вовченко Вікторії та Максима. Всі роботи індивідуальні. Тут і улюблені персонажі з прочитаних книг і несподіваний погляд на світ, окрилений польотами дитячої фантазії. У кожен свій малюнок дітки вклали багато праці і душі. Створення малюнків –це не лише творчість – це спосіб відновлення та зміцнення внутрішньої сили й опори кожної дитини.

      З великим інтересом познайомилися з малюнками своїх однолітків учні шкіл які приходили до нас на екскурсії. Читачі бібліотеки отримали багато позитивних емоцій та гарного настрою від виставки. Адже саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. Бажаємо, щоб всі діти росли талановиті й радісні. Виставка організована Анною Горобець, завідувачкою філії «Музей історії села Розумівка» КУ «Олександрівський краєзнавчий музей» та Любов’ю Журбою, бібліотекаркою Розумівської філії КЗ «Центральна бібліотека»

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку!






                                                            


                                     
Креативна п’ятниця з бібліотекою!

                                   Програма «Літо на книжкових островах»

        Закінчується навчальний рік. Ми на порозі чарівної та мрійливої пори - літніх канікул, а літо - надзвичайно весела і корисна пора для школяриків. Це час для зміцнення дитячого організму, цікавого і корисного спілкування, численних ігор і розваг. Тож в бібліотеці для дітей була проведена екскурсія «Книга збирає друзів», під час якої діти могли оглянути книжкові виставки. Згодом відбувся конкурс «Бути розумними – модно», який складався з трьох завдань - «Літературної розминки», бібліостолик «Ерудит» та основного - розповіді про себе, свої читацькі уподобання та про свою улюблену книжку. А потім розпочалась розважальна ігротека «У колі друзів гра стає цікавішою» та вікторина «Немає кращої пори, ніж літо сонячне й веселе», арт-простір «Веселка» та багато-багато іншого. Такі активності допомагають заспокоїти дітей, що особливо важливо у час війни, налаштувати їх на позитив, а ще переконати, що кожен день чудовий і може принести яскраві враження, знання, приємне спілкування з новими друзями та цікавими людьми. Хочеться побажати, щоб мрії дітей про мирне сонячне небо України, про заквітчані будиночки, про вірних друзів та щасливі родини обов'язково збувалися!










вівторок, 27 травня 2025 р.

                                                           Вишита колоссям Україна квітуча моя

            З метою національно-патріотичного виховання громадян, в бібліотеці діє тематична етно-виставка «Як у нас на Україні», аукціон цікавих повідомлень «Українці, що удосконалили світ» та інтернет-мандри «Україна унікальна – Україна надзвичайна». В них представлено документальні, літературні та художні роботи, присвячені  багатовіковій історії українського народу та свідчить про велику увагу до виховання підростаючого покоління любові до рідної землі, поваги до героїчних подвигів українців, готовності до захисту своєї Батьківщини. Під час історично-літературного екскурсу «Люблю тебе всім серцем, Україно!» присутні зробили екскурс в історію нашої України, а активні читачі бібліотеки свою любов до рідної землі, до мови та народу висловлювали, декламуючи вірші українських поетів «За що люблю тебе я, Україно!», піднімали настрій присутніх гуморесками.




               Сім природних чудес України – сім причин пишатися своєю країною

      У нашій Україні є дуже багато красивих і визначних місць, які цікаві не лише в нашій країні, а й за кордоном. Варто, також зауважити, що до переліку різноманітних чудес увійшли пам’ятки, що представляють увесь період історії України, від найдавніших часів до нашого століття. Сьогодні ми з вами здійснимо віртуальну подорож «7 чудес України»  і відвідаємо сім історико-культурних пам’яток нашої держави. Віртуальна подорож «7 чудес України»  ознайомить із розмаїттям природного ландшафту, багатовіковою історією, культурними пам'ятками України та розширити знання про історію та культуру.  

 



четвер, 22 травня 2025 р.

    #Тиждень_безбарєрності_в_Україні  

Інформаційна платформа

«Будьте в курсі!: все про безбар’єрність…»

        В рамках Національного тижня безбар'єрності в Розумівській філії  проведено перегляд - презентацію «Безбар'єрність – чому стосується кожного?»,  розповідали про бібліотечні послуги, які допомагають навчатися, користуватися сучасними електронними сервісами, змістовно проводити вільний час та реалізувати корисні ідеї.  


  Корисні поради читачам сільської філії


       Постійно продовжуємо шукати можливості для подальшого покращання доступності як фізичного так і віртуального бібліотечного простору.

середа, 14 травня 2025 р.

                        Вишиванка – мова народу, духовна броня українців

       З нагоди Всесвітнього дня вишиванки бібліотека розквітла різноманітними кольорами, орнаментами та запросила користувачів до народознавчої вітальні «Чарівна краса вишиванки».  Під час флешмобу  «Вишиванка – душа українського народу», присутні активно відгадували закодовані імена в українській вишиванці, складали карту «Україна вишивана», демонстрували вишиванки та влаштували справжню фотосесію.  На завершення заходу бібліотекарка презентувала виставку-інсталяцію «Любов’ю квітнуть вишиванки».

      Незважаючи на важкі випробовування, які випали на долю нашого народу, відзначення щорічного Дня вишиванки є дуже потрібним. «Вишивка і вишиванка – це символи нашої України, наша історія. Здавна вишиванка вважалася оберегом. Вірили, що яку вишиванку людина одягає, така і буде доля.
























пʼятниця, 9 травня 2025 р.

                                   У селі Розумівка 8 травня пройшли заходи, приурочені

День пам’яті та перемоги над нацизмом у

 Другій світовій війні 1939-1945 роках

        Розпочались вони годиною пам’яті «Щоб у серці жила Україна» присвячена 80-й річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні  у філії «Музей історії села Розумівка» КУ «Олександрівський краєзнавчий музей». До слова запрошувалися староста сіл Розумівка та Миколаївка Микола Васильович Христенко, житель села Розумівка Іван Іванович Зименко, бібліотекар Любов Федорівна Журба. В бібліотеці відбулася інформаційна година-діалог «В серцях і книгах пам'ять про війну».  Урочистою ходою Розумівський старостинський округ та жителі сіл пройшли від Стели новітніх Героїв та стели загиблим воїнам-односельцям у Другій світовій війні, до пам'ятника воїну-визволителю, братської могили на сільському кладовищі.  В селі Миколаївка та колишньому селі Стримещині знаходиться два поховання невідомих солдатів, які боронили рідну землю від нацистів в роки Другої світової війни. Покладання квітів біля пам’ятників загиблим воїнам і вшановано їхню пам'ять хвилиною мовчання.