середа, 21 лютого 2024 р.

                                 Мова – це оберіг людини і нації!

          21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови. Мова – духовний скарб нації. Це свято не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні. Зараз у світі нараховується близько 6000 мов. Але приблизно половина з них під загрозою зникнення. Є мови, кількість носіїв яких можна перерахувати на пальцях однієї руки. З метою захисту мов та задоволення мовних інтересів національних меншин Рада Європи розробила та прийняла Європейську Хартію регіональних мов або мов національних меншин, яка ратифікована Верховною Радою України 15 травня 2003 року.

      До Міжнародного дня рідної мови в бібліотеці розгорнуто книжкову виставку та проведено огляд літератури «Без мови рідної, й народу нашого нема».  До уваги користувачів пропонується твори відомих українських і не тільки українських поетів рідною мовою і в перекладах мовами народів світу та інша література, наукові збірники та довідкові видання. 

                           10 цікавинок про українську мову!

        Українська мова визнана однією з найкрасивіших мов світу.

        В українській мові налічується близько 256 тисяч слів.

        Українську мову офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.

        Перший український «Буквар» видав у 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.

        Серед творів українською мовою найбільше перекладів має «Заповіт» Тараса Шевченка. Вірш переклали на 147 мовами світу.

        Найпопулярнішою у світі піснею українського походження можна назвати різдвяну пісню «Щедрик» геніального композитора Миколи Леонтовича. У творі «Щедрик»  не преривно  повторюються чотири ноти.  1919 році пісня вперше прозвучала у Європі, Празі й зірвала овації.

        Найстарішою українською піснею вважають баладу «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?». (Баладний вірш-пісню «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?» було віднайдено в рукописній граматиці 1571 року)    

        Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити “дихлордифенілтрихлорметилметан” (це хімікат для боротьби зі шкідниками).

        Протягом останніх чотирьох століть українську мову намагалися знищити найбільшу кількість разів порівняно з іншими мовами – 134 рази.

        За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в окрузі Кук штату Іллінойс, США. До складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. В окрузі проживає близько 5,5 млн українців.









 

Немає коментарів:

Дописати коментар